Lørdag den 28. januar 2012 skal Dragør Roklub dyste mod Danmarks bedste roere i disciplinen ergo-meter roning, hvor der i år er deltagerrekord. Og vi har en ambition om at vinde en medalje!

Vores lokale helte er:

  1. Cecilie Brünnich Sørensen 10 år ror i klassen junior D. Konkurrencen er hård, men Cecilie er godt roende. Selvom Cecilie ved årsskiftet er rykket en klasse op er en medalje er indenfor rækkevidde.
  2. Victor Brünnich Rasmussen 10 år. Han ror i klassen junior D. Konkurrencen er meget hård, så Victor får et hårdt løb, da han er rykket en klasse op ved årsskiftet. Victor håber at kunne forbedre sin personlige rekord sat ved Sjællandsmesterskaberne i december 2011

Klubbens samlede ambition er, at vi kan komme hjem til Dragør lørdag aften med 1 medaljer og  stævne erfaring. Det vil vi være stolte af!

Samtidig deltager Dragør Roklubs ungdomsroere i det årlige ungdomsvintertræf, som ud over Danmarksmesterskaberne i ergometerroning også handler om at møde nye venner og hygge sig.